Skip to content

Adam değilsin (!) Arda..

04 Nisan 2011
tags:

Arda Turan.. Galatasaray takım kaptanı.. Dün gece Telegol adlı programda karakter, kişilik, ahlak ve şeref yoksunu kişiler tarafından “Adam olmamakla” itham edildi. Bu ithama uygun görülmesinin nedeni de üç kağıtçı, düzenbaz, yalancı bir ailenin oyununa alet olmadığı için. Eskişehirspor karşılaşmasında deplasman tribününden atılan bir cisim sonrasında başından yaralanan Batuhan Sağır’ı hastahanede ziyaret etmediği için Arda Turan adam olmamakla itham edildi. Adam olmayan Arda hakkında kimsenin bilmediği “adamlık” dersleri..

Galatasaray takım kaptanı Arda Turan. 23 yaşında kaptanlık bandını koluna takan, Türk futbolunun son dönemlerde ki en büyük yeteneği.. Sahada iyidir, kötüdür, formsuzdur vs.vs. hepsini koyun bir kenara. Adam gibi adamdır, Arda. Bu lafta değil, hakkaten öyledir. Kimse bilmez pek çok şeyini, kimse farkında bile değildir. Hatasıyla, sevabıyla, günahıyla, doğrularıyla Galatasaray takım kaptanıdır Arda Turan. Ve öyle kimse ağzına geleni söyleyemez bu çocuğa.  Önce bir destur diyeceksin, bilmeden fikir beyan etmeyeceksin. Arda’ya göre bir elin yaptığını, diğer el görmeyecek. Arda’nın yaptıklarını basın pek dile getirmez. Çünkü bilmezler.

Keko Çiçek’i hatırlarsınız..
Keko’yu hatırlayan, Elazığ depremini de hatırlar. Geçen sezon yaşanılan deprem sonrasında Keko Çiçek, kaptanın ve hatta bırakın kaptanı kulübün özel misafiri olarak Trabzon’a deplasmana giden kafileye dahil edildi. Oyuncularla tanıştı, Arda ile birlikte maça çıktı. Arda’yı görmek istediğini belirten ufak kardeşimize sadece Arda değil, kulüp sahip çıktı. Arda görüntüler yayınlanırken yayına bağlandı ve gereken neyse yapacağını söyledi. Yaptı. Keko’nun en büyük hayaliydi onunla tanışmak, elini tutmak, ona sarılmak, onu görmek. Arda bu hayalini de genişletti, tüm takımla tanıştı Keko. Takım uçağıyla birlikte Trabzon’a gitti, deplasmanda da takımın kaldığı otelde kaldı. Oyuncularla birlikte hayatı boyunca unutamayacağı bir hafta geçirdi.

Lösemi ziyaretleri
Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sıkıntı yaşadığı amansız mücadele, hastalık. Arda Turan düzenli olarak 15-20 günde bir lösemi hastası çocukları ziyaret ediyor. Bunu ne basın biliyor, ne de bir başkası. Çocuklarla, aileleriyle tek tek ilgilenen Arda onlara koca gününü ayırıyor. Onlarla konuşuyor, dertleşiyor, şakalaşıyor ve kimi zaman oyunlar oynuyor. Arda Turan, sadece bir futbolcu değil aynı zamanda son derece sosyal ve yardımlaşmayı seven bir insan. En ufak örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan Şükrü’yü bile 2-3 kez ziyaret etmişliği var Arda’nın. Tek örnek Şükrü değil, nice Şükrü’leri ziyaret ediyor Arda. Hemde düzenli olarak ve yanına bir takım arkadaşını alarak..

Hastahane ziyaretleri
Sosyal yönü ciddi anlamda güçlü olan Arda sık sık hastahane ziyaretleri gerçekleştiriyor. Kimi zaman böbrek hastalarına, kimi zaman kalp hastalarına vb. bu örnekler çoğaltılabilir. Genellikle kimsesiz çocuklar veya ağır hastalıklarla mücadele eden çocukları ziyaret eden Arda Turan sadece ziyaret etmiyor aynı zamanda onlarla dertleşiyor, konuşuyor ve çocuklara oyuncaklar getiriyor. Yardım-ziyaret için geldiği günlerden birinde Cerrahpaşa’da kendisini akşam saatinde görenler bile var.

Bayram harçlıkları
Galatasaray’ın içerisinde sık sık duyarız oyuncuların personelle olan diyaloglarını, bayramlaşmalarını. Her bayram sektirmeden personele yardımlarda bulunuyor Arda Turan. Büyük-küçük demeden hepsiyle tek tek bayramlaşan Arda kendilerine de hediyeler veriyor. Kaptan bunu hiç sekteye uğratmadan her bayram yapıyor, yaptırıyor.

Sosyal yardım
Geçtiğimiz yıl katıldığı bir televizyon programına sosyal yardım için katıldığını kendisi dile getirmişti. Yarışmada kazandığı tüm parayı ise Trabzonspor’lu eski futbolcu İsmail Gökçek’e tedavisi için bağışladı.

Bunun yanı sıra 56 yaşında amansız MS hastalığına yakalanan Serdar Bey’i hastahanede ziyaret etmişti. Müthiş bir Galatasaray taraftarı olan Serdar Bey, kaptanı karşısında görünce gözyaşlarını tutamamıştı.

Camii yardımı
Edirne’nin Havsa İlçesi’ne bağlı Bakışlar köyü cami lojmanı onarımı için köyüne yüklü miktarda para yolladı. Arda’nın yolladığı para ile caminin bahçesindeki imam evi onarıldı ve imam görevine başladı.

Altyapıdaki çocuklar
Galatasaray altyapısından yetişen ve onların ne gibi sıkıntılar çektiğini gayet iyi bilen Arda, altyapıda ki çocuklara da yardım ediyor. Maddi, manevi her konuda onlara yardımcı olan Arda yeri geldiğinde harçlık veriyor.

Herneyse, reklama veya dillendirmeye gerek yok. Bu gibi yardımlar daha çok var Arda’nın yaptığı, bu gibi daha çok sosyal yardım var hayata geçirdiği. Tüm bunları gerçekleştirdiği, yardıma muhtaçlara el uzattığı, elinden gelen herşeyi yaptığın için adam değilsin Arda Turan. Sen adam değilsin bunları yaptığın için.. Bunları bilmeden sana sallayanlar, bunları bilmeden senin adamlığını tartışanlar ve sana adam değilsin diyenler senden kat ve kat adam. Çünkü sen bunları yaptığın için adam değilsin. Ama ülkenin en büyük çınarına saatlerce küfür edenler adam. Kusura bakma Arda Turan, adam değilsin. (!)

Anlayana sivri sinek, saz; anlamayana sazı soksan az!

Reklamlar
12 Yorum leave one →
 1. brkgulcan permalink
  04 Nisan 2011 17:39

  müthiş başarılı bir yazı.. arda adam gibi adamdır…

 2. 04 Nisan 2011 18:07

  meyve veren ardalar taşlanıyor.

 3. 04 Nisan 2011 19:25

  siz böyle ardayi pof poflamaya devam edin bakalim.
  arda kurban arda heyran arrda star arda yildiz arda messi 😀

  bi emre belezoglu kadar galatasaraya hizmet edemedi takima sahip cikamadi, hala arda surda arda burda.

  keitalara tapin, misimoviclere tapin, elanolara tapin, ardalara tapin, kewellere tapin, baroslara tapin.

  siz bunlara hakettigi elestiri yerine bide böyle pofpoflarsaniz tabiki istedigi gibi at kostururlar floryada, kimsenin ugrunda olmaz kendi performanslari.

  antalyada yapilan protestolar (küfürler haric tabi) sonuna kadar hakli protestolardi.

  stadlarda durmadan polat sezgin hagi rijkaard istifa yerine biraz da futbolculara yüklensek kötü olmaz yani.

  galatasaray futbolculara dayanmis bi system olusmus almis basini gidiyor.
  ve kimse kusura bakmasin, biz taraftarlarda sucluyuz.

  ha bide, yok ardanin üstüne cok gidiyorlarmimimisda, yok medya ugrasiyormusmusda.
  adam senede 2 milyon götürüyor.
  iki üc mediami morelini bozuyormus ? sizde buna inandinizmi ?

  2 milyonu ye, sinemalari kapat, takima sahip cikacagin yerde özel arabanla ayril maclarda.
  sonrada artistlik yap BENIMLE COK UGRASIYORLAR, BUNUDA YAZIN bababababa.
  dogru ferrarilerle biz geziyoruz.

  • 04 Nisan 2011 21:06

   Keşke yazının ana temasını anlayabilseydiniz. En azından böyle bir yorum yapmazdınız.. Yazının tamamını okumanıza gerek yok, ilk iki paragrafı okusanız yeter.

   • 04 Nisan 2011 21:34

    eminim maci sizde izliyorsunuz.
    hani nerde milli takimda iyi top oynayanlar ?
    nerde arda nerde servet nerde hakan balta nerde kewell?

    hagi pinoyu fener macinda oynatmadi diye nerdeyse linc edilyiordu.
    hani pino oynadida noldu ?

    ben onu bunu anlamam, böyle adamlari bana savunmayin.

 4. 04 Nisan 2011 20:53

  Galatasaray’i bitirme cabalari (iceriden ve disaridan) iki sene sonunda cevap verdi, simdi sira Arda’da. Hayretle izlemeye devam ediyorum. Kimse de susturamadi, onleyemedi ve durduramadi.

 5. 04 Nisan 2011 21:29

  bugunku macla ilgili; bulent under servet+hakan ile maca basladi ve pino baris degisikligi yapti degil mi?

  kabustan uyanmak istiyorum artik

 6. 04 Nisan 2011 21:50

  ciyaaaaaaaaaaaaaak. m.sarp oyunda!

 7. 05 Nisan 2011 09:41

  Arda artistini savunmayın, kaptan olduğundan beri felaketler eksik olmadı takımın başından , bir an önce geri dönmemek üzere satılmalı …

 8. 05 Nisan 2011 12:57

  Yazının diğer kısımları sizi bağlar orada sıkıntı yok da bizi bağlayan kısmına gelince, siz böyle cümleler sarfettikçe biz de karşılık vereceğiz.

  Minik Batuhan’ın yaralanmasıyla ilgili deplasman tribünü görüntüleri incelendi emniyet tarafından ve Eskişehirspor taraftarları tarafından atılan bir ŞİŞE tespit edilmedi.Lütfen ısrarla bu işi Eskişehirspor taraftarlarına mal etmekten vazgeçin, o şişenin localardan atıldığını herkes az çok tahmin edebiliyor..

 9. 05 Nisan 2011 20:17

  Kardes zamaninda telegol bizimlede (Fenerbahce) cok ugrasti kim düserse onunla ugrasir bu kudurmus vandal kopekleri.

  Zamaninda GS taraftar sitelerinde yapilan yorumlarda herkesin hoşuna gidiyordu telegol’ün FB’ye saldirmasi.

  Demistim yakinda sizede gelirler diye…

  Beni o 2 sitedende banladilar FB li oldugumdan degil o lafi dedim diye.

  Bugün telegol’un hali ortada.

  Insanlar telegol’u adam gibi bi program oldugu icin izlemiyo.

  yillar once gslilerin aldigi hazzi alan fbli dusuncesiz taraftarlar var. keza bjkli vs… dusuncesizler… bu program izlendikce herkese saldiracak…

 10. 06 Nisan 2011 20:13

  Şu cümle ile “Dün gece Telegol adlı programda karakter, kişilik, ahlak ve şeref yoksunu kişiler” kimin şerefli olup olmadığına siz mi karar veriyorsunuz?? Siz kim olduğunuzu zannediyorsunuz? Arda’ya yapılan yanlışa sizde yanlışlarla cevap veriyorsunuz. Eleştirdiğiniz kişilerle aynı hatayı yapıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: